Стати волонтером
English EN French FR German DE Ukrainian UK
Menu

Компенсація

Створення компенсаційного механізму під час війни — це унікальна для України практика, яка ще формується.

Держава вже запустила дві процедури надання компенсації. Перша — за незначні пошкодження: буде здійснюватися в порядку, затвердженому Постановою КМУ № 381 від 21.04.2023 р. (єВідновлення). Друга —  за знищенні оселі: відбуватиметься згідно з порядком, затвердженим Постановою КМУ № 600 від 30.05.2023 р.

В розробці ще кілька компенсаційних процедур, тож інформацію в цьому блоці ми будемо поступово оновлювати!

Компенсація за пошкоджене житло

Пошкоджене житло — об’єкти нерухомого майна, які розташовані в Україні та були пошкоджені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією росії, і можуть бути відновлені шляхом проведення поточного або капітального ремонту.

Хто може отримати?

Компенсацію зможуть отримати фізичні особи — громадяни України, які:

  • досягли 18-річного віку;
  • подали заяву про виплату (подається окремо після повідомлення про пошкоджене майно): онлайн – через портал/мобільний застосунок Дія або особисто у паперовій формі – через ЦНАП, орган соціального захисту чи нотаріуса;
  • є власником (співвласником) пошкодженого об’єкта;
  • підтвердили право власності на житло.

Врахуйте: У разі коли власником нерухомого майна є недієздатна/обмежено дієздатна особа або особа, яка не досягла 18-річного віку, отримувачем компенсації є один з її законних представників. Подання заяви у таких випадках здійснюється тільки в офлайн-форматі: через ЦНАП, орган соціального захисту чи нотаріуса.

Пріоритетне право на отримання компенсації мають наступні категорії громадян.

  1. Учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, сім’ї загиблих (померлих) ветеранів війни та захисників України.
  2. Особи, призвані на військову службу під час мобілізації, яким не надано статусу учасника бойових дій.
  3. Особи з інвалідністю I та II груп.
  4. Багатодітні родини.
  5. Батьки-вихователі дитячого будинку сімейного типу.
  6. Прийомні батьки.
  7. Патронатні вихователі.
  8. Особи з числа дітей сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.
  9. Опікуни/піклувальники.
Зверніть увагу!

Не зможуть отримати компенсацію:

  • особи, до яких застосовано санкції;
  • особи, які мають судимість за злочини проти основ національної безпеки України;
  • спадкоємці вказаних осіб у разі, коли належний спадкодавцю об’єкт був пошкоджений за його життя;
  • іноземці;
  • господарі житла, яке знаходиться на тимчасово окупованій території або в зоні бойових дій.

За які руйнування буде надаватися?

  1. Тип нерухомості

Компенсація буде надаватися за пошкоджену внаслідок військової агресії росії житлову нерухомість:

  • одноквартирні будинки, у тому числі відокремлені житлові будинки садибного типу, зблоковані будинки з окремими квартирами, що мають свій власний вхід з вулиці, котеджі та будинки одноквартирні підвищеної комфортності, будинки садибного типу, дачні та садові;
  • квартири або інші житлові приміщення у багатоквартирному будинку (у разі, коли місця загального користування не пошкоджені).
  1. Момент руйнування

Механізм надання компенсації буде поширюватися на нерухомість, пошкоджену після початку повномасштабної військової агресії рф (з 24. 02. 2022), за умови, що на об’єкті не були проведені ремонтні роботи.

  1. Розташування житла.

Можна відновити тільки житло, яке розташоване на відносно безпечній території України.

Пошкоджений об’єкт має знаходиться в регіоні, який не включений до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, затвердженого Мінреінтеграції.

Зверніть увагу!

Факт проведення ремонтних робіт не буде обставиною, що унеможливить отримання коштів для відновлення інших пошкоджень. Якщо в ході обстеження об’єкта буде встановлено, що часткові відновлювальні роботи на ньому вже відбулися, відповідні комісії мають це зафіксувати і з’ясувати, чи потрібно проводити додатковий ремонт.  Якщо — так, то власникам мають надати компенсаційні кошти для подальшого відновлення житла.

Очікується, що з 1 січня 2024 року право на отримання компенсації матимуть власники пошкоджених під час війни осель, які відремонтували їх самотужки.

Яке відшкодування передбачається?

Компенсація в рамках програми «єВідновлення» надаватиметься для придбання будівельної продукції (перелік товарів визначений у Додатку 1 урядового Порядку) з метою виконання поточного чи капітального ремонту самостійно її отримувачем або шляхом замовлення виконання відповідних послуг та робіт.

Залежно від розрахованої в чек-листі суми компенсації ремонтні роботи, необхідні для відновлення пошкодженої житлової нерухомості, поділяються на:

▪️ ремонт категорії А — розрахована сума компенсації не перевищує 200 тис. гривень;

▪️ ремонт категорії Б — розрахована сума компенсації становить:

  • від 200 тис. гривень до 350 тис. гривень — для квартир (у разі, коли місця загального користування у багатоквартирному будинку не пошкоджені);
  • від 200 тис. гривень до 500 тис. гривень — для приватних будинків (відокремлених житлових будинків садибного типу, зблокованих будинків з окремими квартирами, що мають власний вхід з вулиці, котеджів та будинків одноквартирних підвищеної комфортності, будинків садибного типу, дачних та садових).

Порядок виплати коштів має певні особливості.

Для проведення ремонту категорії А виплата буде здійснюватися одним платежем, а для проведення ремонту категорії Б — двома:

  • 70% суми компенсації для проведення ремонту виплачуватиметься після затвердження рішення комісії про надання компенсації уповноваженим органом;
  • залишок в обсязі 30% суми компенсації буде виплачуватися після подання повідомлення про завершення проміжного етапу ремонтних робіт та висновку комісії про виплату залишку коштів за результатами проміжної верифікації.

Кошти будуть зараховуватися на спеціальний рахунок, з якого забороняється зняття готівки і перерахування коштів на інші рахунки, крім рахунків суб’єктів господарювання, які будуть задіяні у реалізації  програми “єВідновлення”.

Ознайомитися з відповідним переліком підприємств, які надаватимуть цільову продукцію і послуги, можна буде на спеціально створеному порталі «єВідновлення»  – https://erecovery.diia.gov.ua/

Зверніть увагу!

Власник пошкодженої оселі протягом 12 місяців з дня отримання компенсації для проведення ремонту категорії А або 18 місяців у разі проведення ремонту категорії Б повинен використати її на ремонтні роботи, визначені у чек-листі.

Будівельна продукція, придбана за рахунок компенсації, повинна бути використана виключно для проведення ремонтних робіт на пошкодженому об’єкті та не може бути продана, подарована або відчужена в іншій спосіб.

Як підтвердити своє право власності?

Однією з обов’язкових умов для користувачів послуги «єВідновлення» є підтвердження права власності, тобто інформація про нерухомість має міститися в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (ДРРП).

Перевірити, чи міститься інформація про житло в ДРРП, дуже просто: при подачі повідомлення про пошкоджене житло в Дію дані про об’єкт (його адреса) з’являються автоматично.

Якщо такої інформації в реєстрі немає,  власнику пошкодженого житла потрібно пройти процедуру державної реєстрації прав на нерухоме майно.

Наразі існує два способи верифікації власника: офлайн і онлайн.

Офлайн

Крок 1️. Звернутися до державного реєстратора (працюють в ЦНАПах  або в органах місцевого самоврядування)  або нотаріуса, подавши наступний пакет документів:

  • паспорт;
  • реєстраційний номер облікової картки платника податків;
  • правовстановлюючий документ на нерухомість (наприклад, договір купівлі-продажу, свідоцтво про право власності, видане органом приватизації тощо).

Для уточнення інформації щодо права власності реєстратор або нотаріус сформує письмовий запит до Бюро технічної інвентаризації (БТІ) та надасть його заявнику для особистого звернення.

Крок 2️. Адресувати запит до БТІ, яке свого часу реєструвало правовстановлюючий документ. Протягом 30 днів БТІ має надати відповідну довідку на паперовому носії.

Крок 3️. Повторно звернутися з усім пакетом документів до реєстратора або нотаріуса для завершення процедури державної реєстрації речових прав.

Онлайн

Крок 1️. Зареєструватися або авторизуватися на порталі Дія.

Крок 2️. Заповнити онлайн-форму, аби скористатися онлайн-послугою.

Крок 3️. Завантажити правовстановлюючі документи на житло у форматі PDF або JPEG (детальніше про документи на житло у нашому розділі Підготуй документи).

Крок 4️.  Перевірити сформовану заяву та підписати її кваліфікованим електронним підписом.

Ця послуга доступна для жителів 11 областей (Львівської, Тернопільської, Харківської, Хмельницької, Чернігівської, Закарпатської, Рівненської, Дніпропетровської, Полтавської, Київської, Кіровоградської) та міста Луцьк Волинської області.

Зверніть увагу!

Для внесення відомостей у ДРРП про право власності на житло, яке було зареєстровано до 2013 року, виготовляти нові технічні паспорти (за наявності старих) не потрібно. Таке правило діятиме в умовах воєнного стану та протягом одного року з дня його скасування.

Як отримати компенсацію за проведений самотужки ремонт?

Надання компенсації за пошкоджені внаслідок військової агресії росії оселі, які були відремонтовані власниками самотужки, здійснюватиметься в межах програми «єВідновлення».

Рішення про надання компенсації буде прийматися за наявності інформаційного  повідомлення від заявника з доданими фотоматеріалами (!) та акта комісійного обстеження, та/або звіту з технічного обстеження, що фіксують факт та обсяги пошкоджень об’єкта нерухомого майна.

Наявність документів, які підтверджують використання власних коштів для відновлення пошкодженої оселі (товарних чеків, актів виконаних ремонтних робіт тощо), — не обов’язкова. Під час огляду помешкання «компенсаційною» комісією власник або його представник зможе надавати пояснення та документи, які, на його думку, підтверджують проведення ремонтних робіт. Водночас комісія не матиме права вимагати зазначені документи, а їх відсутність не буде підставою для відмови в наданні компенсації за проведений ремонт.

Компенсаційні кошти за відновлене самотужки житло не матимуть цільового призначення. Перерахування коштів буде здійснюватися АТ «Ощадбанк» на поточний рахунок отримувача компенсації, відкритий у будь-якому банку. Тобто йдеться про «живі» гроші, які постраждалий може використовувати на власний розсуд.

У разі коли відновлювальні роботи були частково проведені, отримувач компенсації матиме право подати дві окремі заяви —  про надання компенсації за виконаний ремонт та про надання компенсації для проведення ремонту щодо тієї частини робіт, яка ще не була зроблена.

Зверніть увагу!

Компенсація не надаватиметься за роботи і будівельну продукцію, щодо яких заявник отримав грошову чи матеріальну допомогу для відновлення від громадських чи міжнародних організацій (зокрема благодійних), органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій. Відповідні факти перевірятиме компенсаційна комісія.

Компенсація за знищене житло

Знищене житло – об’єкти нерухомого майна, які розташовані в Україні та стали непридатними для використання за цільовим призначенням внаслідок агресії рф, відновлення яких є неможливим шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції, реставрації чи економічно недоцільним.

Хто може отримати?

Компенсацію зможуть отримати фізичні особи — громадяни України, які є:

  • власниками пошкоджених/знищених об’єктів нерухомого майна;
  • замовниками будівництва;
  • власниками спеціального майнового права;
  • особами, які здійснили інвестування/фінансування будівництва об’єктів, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт до 10 жовтня 2022 року;
  • членами ЖБК, які викупили житло, але не оформили право власності на нього;
  • спадкоємцями зазначених осіб.

Юридичні особи (наприклад, об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, управителі багатоквартирних будинків) також можуть бути отримувачами компенсації, коли йтиметься  про пошкоджене спільне майно багатоквартирного будинку.

Пріоритетне право на отримання компенсації за руйнації матимуть 4 категорії громадян.   

  1. Учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, сім’ї загиблих (померлих) ветеранів війни та захисників України.
  2. Особи, призвані на військову службу під час мобілізації, яким не надано статусу учасника бойових дій.
  3. Багатодітні сім’ї.
  4. Особи з інвалідністю I та II груп.

Якщо отримувач компенсації матиме пріоритетне право на отримання компенсації за більше ніж один знищений об’єкт, ця преференція буде розповсюджується тільки на одну нерухомість на його вибір.

Облік громадян, які мають пріоритетне право на отримання компенсації за знищене житло, буде здійснюватися з використанням Реєстру пошкодженого та знищеного майна.

Не зможуть отримати компенсацію:

  • особи, до яких застосовано санкції;
  • особи, які мають судимість за злочини проти основ національної безпеки України;
  • спадкоємці вказаних осіб;
  • іноземці;
  • господарі житла, яке на момент повномасштабного військового вторгнення рф (станом на 24. 02. 2022) знаходилося на тимчасово окупованій території України.
Зверніть увагу!

На першому етапі реалізації законодавчого механізму компенсація надаватиметься тільки верифікованим одноосібним власникам знищеного житла. Більше інформації про алгоритм верифікації статусу власника — у питанні «Як підтвердити своє право власності?»

За які руйнування буде надаватися?

  1. Тип нерухомості

Компенсація буде надаватися за зруйновану внаслідок військової агресії росії житлову нерухомість:

  • квартири, інші житлові приміщення в будівлі;
  • приватні будинки (садибного типу, садові та дачні);
  • недобудови (як багатоквартирні, так і приватні будинки), у яких на момент руйнування були зведені несучі та зовнішні огороджувальні конструкції і наявні дозвільні документи.
  1. Момент руйнування

Дія закону про компенсацію буде поширюватися на нерухомість, яка зазнала руйнувань з моменту повномасштабного російського вторгнення на територію України, тобто починаючи з 24 лютого 2022 року, включно з об’єктами, пошкодженими або знищеними внаслідок обставин, спричинених збройною агресією рф (замінування, розмінування  тощо), після припинення або скасування воєнного стану.

Звернутися за отриманням компенсації можна буде під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування на території, де знаходилося знищене житло. Якщо ж йтиметься про домівки, які було пошкоджено або знищено після припинення або скасування воєнного стану внаслідок обставин, спричинених збройною агресією рф, заяви про надання компенсації можуть подаватися протягом трьох років з дати завершення воєнного стану.

  1. Розташування житла

У частині надання компенсації дія закону не буде поширюватися на пошкоджені чи знищенні об’єкти нерухомості, які станом на 24 лютого 2022 року знаходилися на тимчасово окупованій рф території України, визначеній відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». Іншими словами, компенсація буде надаватися за зруйноване житло, яке на момент повномасштабного військового вторгнення росії знаходилося на підконтрольних Україні територіях, включно з регіонами, які були тимчасово окупованими вже після 24 лютого минулого року.

Зверніть увагу!

На першому етапі реалізації законодавчого механізму компенсація буде доступною для одноосібних власників знищеного житла, яке розміщено на підконтрольних Україні територіях, де не ведуться активні бойові дії.

Яке відшкодування передбачається?

За знищене житло передбачається 2 види компенсації.

1. Гроші для будівництва нового приватного будинку

Спосіб надання —  шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок отримувача компенсації із спеціальним режимом використання для фінансування будівництва будинку садибного типу, садового або дачного будинку.

Компенсаційні кошти для фінансування будівництва будинку мають цільове призначення та надаються для придбання будівельної продукції з метою виконання будівельних робіт самостійно отримувачем компенсації або шляхом замовлення виконання відповідних послуг та робіт.

Щоб отримати кошти, окрім подачі заяви на виплату компенсації, заявнику потрібно відкрити поточний рахунок із спеціальним режимом використання в одному з банків України, які є партнерами програми «єВідновлення».

Врахуйте: такий спеціальний рахунок призначений для зарахування коштів компенсації, він не підлягає самостійному поповненню або зняттю готівки. Використати кошти потрібно протягом 36 місяців.

Проведення виплат компенсації здійснюватиметься за таких умов:

  • наявності відомостей щодо державної реєстрації припинення права власності на знищений об’єкт нерухомого майна, що містяться в ДРРП;
  • наявності в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва документів, що дають отримувачу компенсації право на виконання будівельних робіт.

2. Житловий сертифікат для купівлі нової квартири чи приватного будинку

Спосіб надання — фінансування придбання квартири, іншого житлового приміщення, будинку садибного типу, садового або дачного будинку (у тому числі фінансування придбання такого приміщення/будинку, що буде споруджений у майбутньому, або інвестування/фінансування його будівництва) з використанням житлового сертифіката.

Розмір компенсації визначатиметься щодо кожного отримувача компенсації та кожного знищеного об’єкта нерухомості окремо. Калькуляція буде здійснюватися за двома різними формулами залежно від типу зруйнованої нерухомості. Дізнатися про можливу суму майбутньої компенсації можна за допомогою Компенсаційного онлайн-калькулятора.

Господарі знищених квартир зможуть розраховувати тільки на житлові сертифікати, тоді як власники зруйнованих приватних будинків самостійно обиратимуть вид компенсації — гроші чи житловий сертифікат.

Пошук та вибір житла здійснюватиметься отримувачем компенсації самостійно. Обрати нову домівку можна у будь-якій територіальній громаді України, крім тимчасово окупованих територій і регіонів, де тривають бойові дії.

Отримувач компенсації не матиме права продати чи подарувати нову оселю,  придбану з використанням житлового сертифіката, протягом 5 років.

Зверніть увагу!

Отримувач компенсації має здійснити дії щодо державної реєстрації припинення права власності на знищений об’єкт нерухомого майна у випадку ухвалення «компенсаційною» комісією рішення про:

  • надання компенсації шляхом надання грошових коштів для фінансування будівництва будинку садибного типу, садового або дачного будинку — після затвердження уповноваженим органом такого рішення і до моменту проведення виплати компенсації;
  • надання компенсації шляхом видачі житлового сертифіката — після затвердження уповноваженим органом такого рішення і до дати нотаріального посвідчення договору про придбання житла з використанням житлового сертифіката.

За яку кількість зруйнованих об’єктів можна отримати?

Закон №2923-ІХ не містить обмежень щодо кількості зруйнованих об’єктів нерухомості, за які надаватиметься компенсація одному власнику. Іншими словами, якщо особі належало кілька об’єктів нерухомості і так трапилося, що вони були знищені внаслідок військової агресії рф, тоді їх господар має подати заяву про надання компенсації щодо кожного такого об’єкта окремо.

Єдине обмеження стосується пріоритетного права (дивіться детальніше питання «Хто може отримати компенсацію?»). Якщо особа матиме пріоритетне право на отримання компенсації за більше ніж один знищений об’єкт, ця преференція буде розповсюджується тільки на одну нерухомість на її вибір.

Якщо за різні зруйновані житлові об’єкти один власник отримає компенсацію у вигляді кількох житлових сертифікатів, він зможе використати їх для придбання нової квартири або приватного будинку: одного об’єкта або декількох. Закон про компенсацію передбачає можливість використати кілька житлових сертифікатів для купівлі одного житла . Обов’язкова умова — житловий сертифікат може використати лише його власник або його спадкоємець, цей документ не може бути відчужений третім особам.

Зверніть увагу!

Компенсація буде надаватися тільки за зруйновану житлову нерухомість, тобто за: квартири, приватні будинки, а також недобудови, у яких на момент руйнування були зведені несучі та зовнішні огороджувальні конструкції. За зруйновані гараж чи інше господарське приміщення компенсація наразі не надаватиметься.

Як використати житловий сертифікат для купівлі нової оселі?

Крок 1️. Припинення права власності на зруйноване майно.

Припинення права власності на знищений об’єкт нерухомості — є однією з обов’язкових умов компенсаційної процедури. Щоб виконати цю умову, після отримання житлового сертифікату її отримувач має звернутися до державного реєстратора чи нотаріуса.

Пам’ятайте: процедура державної реєстрації припинення права власності має проводитися у зв’язку зі знищенням нерухомості, а не з підстави відмови власника від свого права.

Крок 2️.  Пошук житла у будь-якому відносно безпечному регіоні України.

Можна обрати вже готовий приватний будинок або квартиру, або ж інвестувати у будівництво квадратних метрів на первинному ринку.

Врахуйте: придбати «первинну» нерухомість за сертифікат можна у забудовника, який зареєстрував спеціальне майнове право.

Крок 3️. Подання звернення про фінансування до Укрпошти.

У зверненні про фінансування придбання житла у розмірі, визначеному в житловому сертифікаті, має зазначатися інформація:

щодо житлового сертифіката/сертифікатів (номер та дата, сума компенсації);

про заявника (П.І.Б, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності) та його контактні дані (номер телефону, поштова адреса, електронна адреса).

Зверніть увагу: таке звернення наразі можна подавати онлайн — через застосунок Дія.

Укрпошта розглядає такі заявки раз на 5 робочих днів в порядку черговості надходження з урахуванням пріоритетного права на отримання компенсації. У разі відсутності грошових коштів розгляд звернень автоматично зупиняється та поновлюється після надходження фінансування.

Крок 4. Оформлення договору купівлі-продажу нової оселі у нотаріуса. 

Після резервування компенсаційних коштів потрібно звернутися до нотаріуса для проведення операції купівлі-продажу. Перш ніж посвідчити договір, нотаріус має провести кілька «ревізій».

  • Перевірити дотримання вимог щодо розташування житла у відносно безпечному регіоні України, а також — наявності факту припинення права власності отримувача компенсації на знищену оселю.
  • Якщо договір стосуватиметься нерухомості на первинному ринку, нотаріус має пересвідчитися у надійності ділової репутації забудовника і перевірити юридичну «чистоту» квадратних метрів у новобудові.

Після проведення всіх необхідних перевірок і посвідчення договору нотаріус внесе відомості про право власності покупця до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Таке правило діє тільки для випадків купівлі житла на вторинному ринку нерухомості!

Для первинного ринку такий етап матиме, так би мовити, відкладальну умову — право власності покупця на квадратні метри буде оформлено вже  після того, як житло збудують і здадуть в експлуатацію.

Перерахування «компенсаційних» коштів на рахунок продавця Укрпоштою здійснюється протягом 5 днів (робочих) з дня внесення нотаріусом даних про договір купівлі-продажу до Реєстру пошкодженого та знищеного майна.

Зверніть увагу!

1.  За житловий сертифікат не можна придбати нерухомість, розташовану в територіальній громаді, яка включена до Переліку територій, де ведуться бойові дії  або які перебувають у тимчасовій окупації.

2. Підтвердження можливості фінансування придбання житла від АТ «Укрпошта» буде дійсним протягом 30 календарних днів. На цей час грошові кошти будуть резервуватися за отримувачем компенсації.

3. Протягом 5 років отримувач компенсації не зможе продати або подарувати придбану за житловий сертифікат оселю.

Не знайшли відповіді на запитання, які вас турбують?

Залиште запит на нашому сайті і ми підготуємо відповідь для вас

Поставити питання