Стати волонтером
English EN French FR German DE Ukrainian UK
Menu

Нові техпаспорти на житло, зареєстроване до 2013 року, під час війни робити не потрібно

04.05.2023
4 тижні

Ухвалено важливі зміни, які спростять процедуру державної реєстрації права власності на нерухомість для власників пошкодженого житла. Йдеться про Постанову № 432 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України у сферах державної реєстрації», яка була затверджена Урядом 2 травня 2023 року. Вона набере чинності через 10 днів з дня офіційного опублікування.

Серед іншого змінюється чинний порядок, який передбачає, що у випадках внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ДРРП) відомостей про житло, яке було зареєстровано до 2013 року, обов’язковою умовою є наявність відомостей про технічну інвентаризацію такого об’єкта, отриманих державним реєстратором з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.

Простими словами, якщо господарі нерухомості, у яких на руках було паперове свідоцтво про приватизацію майна із реєстрацією БТІ, зверталися до державного реєстратора чи нотаріуса, аби внести інформацію до ДРРП, їм необхідно було спершу подбати про виготовлення нового технічного паспорта, навіть за наявності старого. Тобто потрібно було звернутися до БТІ, аби фахівець виїхав на об’єкт, провів нові заміри, перевірив технічний стан оселі тощо. Така процедура була тривалою, а сама послуга – недешевою (ціна варіювалася в діапазоні від 1500 до 6 000 грн, залежно від регіону і обсягу робіт), а для власників зруйнованого внаслідок військової агресії росії ця опція ще й була досить проблематичною, оскільки руйнування могли бути досить серйозними для оцінки технічного стану житла. Єдиний виняток з цього правила стосувався алгоритму проведення державної реєстрації права за заявами, поданими в електронній формі.

Тепер таких винятків буде кілька і стосуватимуться вони як форми заяви — тільки онлайн, так і періоду безпосереднього звернення до реєстратора чи нотаріуса — військовий стан + 1 рік. Це означає, що не потрібно подавати нові технічні паспорти для внесення відомостей у ДРРП про право власності на житло, яке було зареєстровано за старими правилами до 2013 року, в умовах воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування.

Такі новації мають суттєво спростити механізм надання компенсації за пошкоджене житло з використанням програми “єВідновлення”, обов’язковою умовою якої є наявність інформації про нерухомість у ДРРП.