Стати волонтером
English EN French FR German DE Ukrainian UK
Menu

Власників зруйнованого житла звільнили від сплати податку на нерухомість

12.04.2023
2 місяці

11 квітня 2023 року парламент прийняв Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» (проєкт №7632) у другому читанні та в цілому.

Цим законом серед іншого було врегульовано питання щодо сплати податку на нерухомість в умовах воєнного стану.

Згідно з ухваленими змінами податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не буде нараховуватися та не сплачуватиметься у трьох випадках.

1.За об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, що розташовані  в зоні активних бойових дій або на тимчасово окупованих рф територіях.

2. За знищені внаслідок військової агресії росії об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості.

3. За пошкоджені об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості (як такі, що потребують капітального ремонту, реконструкції чи реставрації внаслідок бойових дій). Зобов’язання щодо сплати такого податку буде відновлено, починаючи з місяця, наступного за місяцем, в якому житло було відремонтовано та визнано придатним для проживання.

Долю податку на нерухомість у випадках, коли житло зазнало незначних пошкоджень та підлягає відновленню шляхом поточного ремонту, вирішуватимуть органи місцевої влади: вони можуть зменшити ставку податку або взагалі звільнити від його сплати.

Нагадаємо, що так званий податок на нерухомість мають сплачувати не всі власники, а тільки ті, у кого загальна площа об’єкта нерухомості перевищує встановлені ліміти:

  • для квартир  > 60 кв. метрів;
  • для житлових будинків  > 120 кв. метрів;
  • для  різних типів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності однієї особи ) > 180 кв. метрів.

Раніше основною підставою для нарахування такого податку були дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ДРРП), а його ставка визначалася органами місцевого самоврядування в залежності від типу об’єктів та їх місцезнаходження у відсотках до мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року (така ставка не могла  перевищувати 1,5 відсотка м.з.п. за 1 квадратний метр).

Коли ж прийнятий Закон набуде чинності, то підставою для обчислення  податку на нерухомість окрім даних ДРРП,  буде інформація з Державного реєстру пошкодженого та знищеного майна, а також  — з Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф.