Стати волонтером
English EN French FR German DE Ukrainian UK
Menu

Захисти своє

До вашої уваги прості правила майнової «гігієни», яка в сучасному світі не менш важлива, ніж гігієна особиста чи інформаційна. Дотримання цих правил стане надійною профілактикою від майнового шахрайства. В умовах військової агресії росії проти України існують серйозні ризики пошкодження нерухомості. Майнова профілактика допоможе попередити майбутні проблеми і труднощі у разі втрати або знищення паперових оригіналів документів на ваше житло.

Правило №1

Впорядкуйте ваші правовстановлюючі документи і подбайте про те, щоб їх оригінали завжди знаходилися у тривожній валізі,  яку під час сигналів повітряної тривоги ви берете з собою в укриття.

Правило №2

Зробіть резервні паперові копії документів, що підтверджують право власності на майно, засвідчіть їх у нотаріуса (за бажанням) та зберігайте у безпечному місці.

Зробіть також електронні копії. Сфотографуйте документи за допомогою смартфона чи звичайного фотоапарата, завантажте та зберігайте їх у надійних хмарних сховищах. Це може суттєво полегшити відновлення документів у разі втрати паперових оригіналів і відсутності відомостей про майно у державному реєстрі.

Правило №3

Переконайтеся, що відомості про право власності на ваше житло внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (Державний реєстр).

Це правило особливо  актуальне для тих господарів нерухомості, які оформлювали своє право власності до 2013 року (наприклад, якщо ваше право власності підтверджується свідоцтвом про приватизацію майна із реєстрацією БТІ).

Перевірити, чи є інформація про ваше житло у Державному реєстрі, можна кількома  способами.  

  • Онлайн – у особистому профілі на порталі державних послуг «Дія» (diia.gov.ua): інформація міститься у розділі «Відомості про мене» > підрозділ «Нерухоме  майно». Для цього ви маєте попередньо пройти процес авторизації на порталі «Дія». Також ви можете отримати довідку з Державного реєстру в електронній формі. Щоб скористатися цією послугою, потрібно:
    а) авторизуватися в особистому кабінеті на порталі «Дія» за допомогою електронного підпису;
    б) обрати послугу «Надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно»;
    в) заповнити онлайн-форму із зазначенням критерію пошуку (наприклад, можна вказати адресу майна);
    г) сплатити адміністративний збір – 30 грн.
  • Офлайн отримайте інформацію з Державного реєстру у паперовій формі, звернувшись до державного реєстратора чи нотаріуса, які в умовах військового стану мають доступ до реєстру.  Послуга платна. Її вартість складає  0,025 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (у 2023 році це близько 70 грн).
  • Принагідно – на етапі подачі повідомлення про пошкоджену або знищену внаслідок військової агресії рф нерухомість через портал або застосунок «Дія»  (дивіться додатково Повідом в Дію). Інформація про всі зареєстровані об’єкти нерухомості, які вам належать, має з’явитися автоматично. Цю ж інформацію вам може повідомити державний реєстратор чи нотаріус у разі подачі повідомлення через ЦНАП чи нотаріуса.

Якщо відомості про право власності на житло у Державному реєстрі відсутні, але ви маєте необхідні документи, радимо скористатися можливістю та зареєструвати відповідні відомості. Зробити це можна, відвідавши ЦНАП чи нотаріуса.

Такий крок буде особливо доречним для власників нерухомості, яка знаходиться у відносно безпечному регіоні нашої держави, де не ведуться активні бойові дії, а ЦНАП та нотаріуси продовжують працювати.

Якщо ваша нерухомість розташована у Автономній Республіці Крим, Донецькій, Запорізькій, Луганській, Миколаївській, Харківській, Херсонській областях, то зареєструвати право власності на неї ви можете у будь-якого державного реєстратора чи нотаріуса, які мають доступ до реєстру. Таке правило діятиме в умовах воєнного стану та протягом одного місяця з дня його припинення або скасування.

 

Важливо

У період дії воєнного стану не всі нотаріуси мають право вчиняти нотаріальні дії щодо цінного майна, зокрема і нерухомості. Перелік нотаріусів, які здійснюють такі операції, періодично оновлюється Міністерством юстиції України.     

Може стати у нагоді!

Якщо ви власник житла, яке знаходиться у:

  • Львівській області
  • м. Тернопіль
  • м. Харків
  • Чугуєвському районі Харківської області

зареєструвати своє право власності на нерухомість можна онлайн через портал державних послуг «Дія» (diia.gov.ua). Детальніше: https://diia.gov.ua/services/derzhavna-reyestaciya-prav-na-neruhome-majno