Зафіксуй руйнування
Детальна та своєчасна фіксація руйнувань — є ключовим етапом на шляху до отримання компенсації. Це першочерговий крок, який слід зробити перед проведенням будь-яких ремонтних чи відновлювальних робіт навіть у випадку, якщо ваше житло зазнало незначних пошкоджень.
Ми підготували для вас поради про основні способи фіксації та різні документи, які можуть знадобитися вам на цьому шляху. Обирайте найбільш наближені до вашої ситуації варіанти.
Пам’ятайте! Проводити фіксацію завданих вашій оселі руйнувань безпечно тільки на підконтрольних Україні територіях, де не ведуться бойові дії, завершені заходи з розмінування, рятувально-пошукові роботи та слідчі дії.
Повернувшись до своєї домівки, ви маєте бути пильними, адже смертельно небезпечні «подарунки» (міни, гранати, снаряди) окупанти могли спеціально приховати у найнеочікуваніших місцях: побутова техніка, музичні інструменти, іграшки, меблі тощо. Тому дуже уважно та обережно оглядайте свою оселю після повернення, особливо, якщо в ній перебували російські загарбники.

Коли варто проводити фіксацію?
Повний шлях фіксації руйнувань можливо пройти тільки після деокупації (якщо регіон було тимчасово окуповано) та припинення бойових дій на території вашої громади.
Якщо на території, де знаходиться ваше помешкання, велися активні бойові дії, органи влади мають спершу відновити свою роботу та провести комплекс заходів щодо:
- проведення розмінування (усі роботи з розмінування виконуються безкоштовно, згідно з планами і в порядку черговості), виявлення та знешкодження вибухонебезпечних предметів, із залученням підрозділів ДСНС, Національної поліції, а також Збройних Сил та СБУ (за необхідності);
- виконання аварійно-рятувальних робіт, виконання робіт з первинного демонтажу частин об’єктів або їх окремих конструктивних елементів (за потреби) з метою забезпечення доступу до пошкоджених споруд сил цивільного захисту;
- пошуку постраждалих та загиблих;
- здійснення слідчих (розшукових) дій у рамках кримінальних проваджень.
Перш ніж проводити дії з фіксації, з’ясуйте в органах місцевої влади, чи проводилися роботи з очищення від вибухонебезпечних предметів на території, де знаходиться ваше житло, та чи надавали ДСНС, правоохоронні органи дозвіл на перебування у відповідній місцевості.
Зверніть увагу!Знаходитися на території, яка не досліджена спеціалістами з розмінування, суворо заборонено!
Після отримання дозволу на перебування у відповідній місцевості, можна без ризиків для життя і здоров’я проводити фото- та відеофіксацію пошкоджень, збирати необхідні документарні підтвердження, підготовлені компетентними органами та технічними фахівцями.
До кого звертатися, аби офіційно зафіксувати руйнування?
Ваше житло зазнало руйнувань внаслідок бойових дій. Ви вже чули про можливість отримати компенсацію та намагаєтеся зорієнтуватися, куди і з яким питанням звертатися.
До вашої уваги перелік органів влади та черговість звернення, з якої радимо розпочинати свій шлях до отримання компенсації.
Зверніть увагуДокументи від національної поліції не стосуються безпосередньо підготовки до отримання компенсації, але допомагають накопичувати доказову базу для притягнення винних у скоєнні воєнних злочинів до відповідальності.
1. Орган місцевого самоврядування (місцева влада)
Які повноваження?
- Надає підтвердження, що заходи з розмінування та аварійно-рятувальні роботи завершені.
- Складає акти комісійного обстеження – ключовий документ, який офіційно встановлює факт та обсяг завданих житлу руйнувань.
- У межах наявного фінансування ініціює підготовку сертифікованими експертами технічних звітів, де встановлюється категорія технічного стану (аварійності) об’єкту. В деяких випадках може складатися замість акту комісійного обстеження.
- Організовує роботу щодо відновлення функціонування комунальних служб та установ.
- Організовує роботу з розподілення наявної допомоги та підтримки, зокрема щодо робіт з відновлення пошкодженого житла.
Детальніше про акт комісійного обстеження та технічний звіт далі у блоці «Які документи підтверджують пошкодження чи знищення майна»?
2. Державна служба з надзвичайних ситуацій (ДСНС)
Які повноваження?
- Здійснює розмінування та проводить аварійно-рятувальні роботи.
- Складає акти про пожежу щодо тих об’єктів нерухомості, які постраждали внаслідок пожежі, спричиненої потраплянням боєприпасів чи їх уламків.
Детальніше про акт про пожежу далі у блоці «Які документи підтверджують пошкодження чи знищення майна»?
3. Національна поліція
Які повноваження?
- Відкриває кримінальні провадження за фактом скоєних воєнних злочинів, в тому числі знищення цивільної інфраструктури та житла.
- Визнає за особою статус потерпілої в рамках вже відкритих кримінальних проваджень, на підтвердження чого видає витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР).
Детальніше далі у блоці «Що можна зробити, аби винні у руйнуванні вашого майна були покарані?»
Які документи підтверджують пошкодження чи знищення майна?
У разі пошкодження чи знищення вашого житла внаслідок бойових дій (потрапляння боєприпасів чи їх уламків, займання через їхню детонацію тощо) уповноважені органи влади та сертифіковані експерти можуть складати різні документи. Важливо, щоб ці документи були підготовлені, містили опис руйнувань та інформацію про причини пошкодження чи знищення помешкання.
До вашої уваги зразки окремих документів та важливі деталі їх оформлення, що має заощадити вам час.
Зверніть увагуДокументи, які видаються органами влади або уповноваженими комісіями, ви як власник маєте право отримати безкоштовно (копію чи свій примірник). Тоді як технічні звіти чи експертизи, які складаються приватними експертами чи організаціями, є платною послугою (в окремих випадках, за наявності фінансування в місцевому бюджеті, вартість таких послуг може покриватися органом місцевого самоврядування).
Акт (комісійного) обстеження об’єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федерації
Хто складає:
Спеціально утворена комісія при органі місцевої влади або військово-цивільній адміністрації
На що слід звернути увагу:
Форма акта, схвалена органом місцевої влади, може відрізнятися від встановленого шаблону. Відповідні обстеження місцева влада ініціює самостійно та може їх проводити без участі власника (скажімо, якщо господар помешкання раніше евакуювався до безпечнішого місця). Для вас важливо аби акт містив повний перелік завданих житлу руйнувань та було вказано їхню ймовірну причину (наприклад, потрапляння боєприпасів внаслідок бойових дій). Має зазначатися інформація про право власності на житло і додаватися копії правовстановлюючих документів (або документів на право початку будівельних робіт, якщо будинок не був введений в експлуатацію). До акта долучається фотозйомка, що свідчить про характер та обсяг пошкоджень, зокрема і фотографії, зроблені вами самостійно. Цей акт вноситься органом місцевого самоврядування до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок російської агресії, тому важливо, аби між відомостями інформаційного повідомлення, яке ви подали через «Дію», та цим актом не було суттєвих розбіжностей.
Чим передбачено:
Постанова КМУ від 19.04.2022 № 473 https://bit.ly/3eHCCHH

Акт технічного обстеження або технічний звіт
Хто складає:
Сертифіковані експерти
На що слід звернути увагу:
Документ складається у випадку суттєвих пошкоджень, які створюють ризики для подальшої експлуатації будівлі. Документ містить детальний опис пошкоджень і висновок щодо можливості та доцільності відновлення чи необхідності демонтажу споруди. Таку експертизу є сенс проводити, якщо ваша оселя, зокрема несучі конструкції, зазнали серйозних руйнувань, а відновити будинок можливо тільки шляхом проведення капітального ремонту. Відповідна послуг – платна. Вартість може покриватися за рахунок органу місцевого самоврядування (за умови наявності фінансування), або за рахунок самого власника, якщо він найматиме експерта самостійно (або спільно з сусідами).
Чим передбачено:
Постанова КМУ від 19.04.2022 № 473 https://bit.ly/3eHCCHH
Акт про пожежу
Хто складає:
Державна служба з надзвичайних ситуацій (ДСНС)
На що слід звернути увагу:
Документ складається виключно за умови, що причиною руйнувань стала пожежа. У акті має зазначатися причина пожежі (наприклад, потрапляння боєприпасів, їх уламків внаслідок бойових дій) та вказано завдані житлу пошкодження. Акт про пожежу в майбутньому стане важливим додатком до пакету інших документів, зокрема технічних експертиз та висновків.
Чим передбачено:
Наказ МВС України від 14.06.2017 № 503 https://bit.ly/3BxWypr

Як правильно зробити фото- та відеофіксацію завданих вашому житлу руйнувань?
Фотофіксацію бажано провести за першої безпечної нагоди та до моменту проведення будь-яких відновлювальних робіт чи ремонту приміщення. У нагоді вам стане фотоапарат чи смартфон, головне, аби ваш технічний пристрій дозволяв робити знімки високої якості.
Якщо ваш пристрій дозволяє відобразити геолокацію об’єкта, дату та час зйомки, — такі функції бажано використовувати.
Проводячи відеозйомку, варто детально коментувати, що саме ви фіксуєте, за допомогою якого технічного засобу, зазначати відомості про точне місцезнаходження, дату, час, характер пошкодження, знищення майна, повні відомості про присутніх осіб, які на камеру можуть підтвердити таку інформацію, попередньо представившись.
Фото- та відеофіксацію необхідно робити не тільки великим планом (внутрішні пошкодження, детальне відображення пошкодження, знищення), але і з прив’язкою до місцевості (ландшафтні зйомки, прилегла територія, дорожні знаки, оточуючі споруди та інші унікальні об’єкти, які дозволять точно ідентифікувати місце зйомки).
Фотографії і відеозапис у жодному разі не можна обробляти, зберігати їх необхідно в первинному вигляді. Після проведення фіксації варто зробити копії фотографій і відеозапису на інший носій. Оригінальний носій інформації необхідно зберігати для можливого проведення експертиз у майбутньому.
Стане у нагоді«eyeWitness to Atrocities» – безкоштовний додаток для вашого смартфону для відео- та фотофіксації збитків, завданих у результаті вчинення воєнних злочинів.
Більше 20 тис фотографій щодо війни в Україні зроблено через програму «eyeWitness to Atrocities» з лютого 2022 року. Ці зйомки надаються організацією для використання у межах різних механізмів розслідування, зокрема Офісом Генерального прокурора України, Міжнародним кримінальним судом та Комісією ООН з розслідування злочинів в Україні.
Можливості програми:
- в автоматичному режимі збирає метадані (дата, час та локація), які підтверджують де і коли були зроблені фото, відео- та аудіо записи;
- інформація, завантажена через додаток, захищена від подальшого редагування, та зберігається у зашифрованому вигляді в окремій галереї додатку;
- ви можете безпечно завантажити зроблені зйомки на сервер додатку, де вони зберігаються та можуть бути надалі використані в межах досудових та судових розслідувань;
- організація eyewitness працює аби ваші зйомки могли слугували досягненню цілей в межах розслідувань злочинів, вчинених на території України, зокрема в межах розслідувань Міжнародного кримінального суду.
Додаток доступний українською, англійською та російською мовами на Google Play Store
Детальніше: https://www.eyewitness.global/UA/Ukraine-resources-hub
Просимо вас при встановленні додатку, вказати ім`я користувача: Поверни своє
Які додаткові джерела інформації допоможуть зафіксувати руйнування?
Додатковими доказами пошкодження чи знищення вашого майна можуть стати відео з камер спостереження, які розташовані на сусідніх будівлях, а також записи з автомобільних відеореєстраторів. Тому варто подбати про завчасне отримання копій таких відео.
Зафіксувати руйнування допоможуть й інформаційні ресурси. Проведіть моніторинг медійного простору: шукайте повідомлення про наслідки ворожих обстрілів, які призвели до руйнацій, у ЗМІ та соціальних мережах, на офіційних інтернет-сторінках правоохоронних органів, органів місцевого самоврядування, ДСНС, міжнародних організацій та інших ресурсах (блогери, Youtube-канали тощо).
Зберігайте посилання на такі інформаційні ресурси, зробіть скріншоти веб-сторінок, завантажте відеозаписи і фото, зафіксуйте дату та час доступу до інформаційного ресурсу та його адресу.
Як зафіксувати руйнування, якщо ви перебуваєте поза вашим містом чи за кордоном?
Рятуючись від війни, ви були змушені виїхати за кордон, де перебуваєте й досі, і вам стало відомо про пошкодження або знищення власної нерухомості, — тоді ваш алгоритм дій залежатиме від місцезнаходження майна.
Якщо пошкоджене житло знаходиться у відносно безпечному регіоні України, де не велися активні бойові дії (наприклад, причиною руйнування став ракетний обстріл), збір усієї необхідної інформації в рамках фіксації ви можете доручити своїй близькій чи знайомій людині, яка перебуває на місці події. Аби мати можливість отримувати документи від органів влади, статус уповноваженого представника рекомендуємо за можливості легалізувати, тобто оформити відповідну довіреність (завантажити зразок). Якщо ви перебуваєте за кордоном, радимо звернутися до консульської установи України за кордоном. В разі перебування в іншому населеному пункті в Україні, вам допоможе приватний або державний нотаріус. Також для представництва своїх інтересів ви можете скористатися послугами адвоката.
Ситуація зі зруйнованою нерухомістю, яка знаходиться на тимчасово окупованій території, дещо складніша. У цьому разі інститут уповноваженого представника точно не спрацює. Вочевидь, не допоможуть з фіксацією і сусіди, адже наражатимуть своє життя та здоров’я на небезпеку. Оптимальний варіант у такій ситуації — провести моніторинг медійного простору самостійно. Потрібно шукати повідомлення про наслідки ворожих обстрілів, які призвели до руйнацій, у ЗМІ та соціальних мережах, на офіційних інтернет-сторінках правоохоронних органів, органів місцевого самоврядування, ДСНС, міжнародних організацій та інших ресурсах (блогери, Youtube-канали тощо). Знайдену інформацію необхідно зберегти: зробити скріншоти веб-сторінок, завантажити відеозаписи і фото, зафіксувати дату та час доступу до інформаційного ресурсу та його адресу.
Що можна зробити, аби винні у руйнуванні вашого майна були покарані?
Пошкодження чи знищення вашого житла – це злочин, за який винні особи мають нести відповідальність. Злочини, спричинені російською агресією, документуються та розслідуються Національною поліцією. Злочини проти вашого майна зазвичай кваліфікуються за частиною 1 статті 438 Кримінального кодексу України – «Порушення законів та звичаїв війни». Аби ваш випадок був також зафіксований, рекомендуємо звернутися із заявою до Національної поліції та повідомити про факт пошкодження або знищення вашого нерухомого майна внаслідок військової агресії росії. На цей момент бажано вже мати на руках копію акта (комісійного) обстеження об’єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федерації.
Повідомлення до поліції можна подати самостійно або через уповноваженого представника, в письмовій формі (безпосередньо звернутися до правоохоронного органу чи направити повідомлення рекомендованим листом з описом вкладеного та повідомленням про вручення, чи електронною поштою), або усно, зателефонувавши до органу поліції, або звернувшись на гарячу лінію відповідного правоохоронного органу.
Письмове звернення до правоохоронного органу має містити такі відомості:
- назву правоохоронного органу, до якого ви звертаєтеся із заявою/повідомленням про вчинення кримінального правопорушення;
- повні відомості про особу, яка звертається (П.І.Б., місце реєстрації, місце проживання, всі наявні засоби зв’язку);
- дату складання заяви/повідомлення;
- детальний виклад обставин події кримінального правопорушення;
- зазначення повних відомостей про свідків події, наявні докази.
Прохальна частина цього звернення має містити низку вимог, а саме: «внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати досудове розслідування за фактами, викладеними в заяві»; «надати копії витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань». До заяви потрібно додати копії всіх наявних у вас доказів, зокрема фотографії руйнувань. Один примірник цього документу (заяви з доданими документами) бажано залишити у себе.
За результатом звернення до поліції ви маєте щонайменше отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Додатково може надаватися інформаційна довідка про визнання вас потерпілим у конкретному кримінальному провадженні.
Ваше звернення до поліції та подальше розслідування кримінального провадження прямо не пов’язане з можливістю отримати компенсацію за пошкоджене чи знищене житло. Надана вами інформація буде використана для притягнення до відповідальності осіб, винних у скоєнні воєнних злочинів, як в українських судах, так і в міжнародних.
Зверніть увагуПравоохоронні органи можуть самостійно відкрити кримінальне провадження та розпочати проведення слідчих дій, якщо виявлять пошкоджене внаслідок ворожих обстрілів майно. У разі наявності відповідного кримінального провадження вашу заяву буде долучено до нього.
Не знайшли відповіді на запитання, які вас турбують?
Залиште запит на нашому сайті і ми підготуємо відповідь для вас
Поставити питання