Стати волонтером
English EN French FR German DE Ukrainian UK
Menu

Генасамблея ООН ухвалила важливе рішення щодо примусової виплати росією репарацій Україні

25.11.2022
6 місяців

У рамках проведення одинадцятої надзвичайної спеціальної сесії Генеральної Асамблеї ООН було ухвалено важливе рішення щодо необхідності  відшкодування збитків, завданих Україні внаслідок російської агресії. Такі відшкодування не залежатимуть від згоди рф і можуть бути реалізовані за рахунок використання раніше «заморожених» активів агресора у багатьох країнах світу.

У відповідній резолюції серед іншого йдеться про необхідність розробки міжнародного механізму відшкодування збитків, яких зазнала наша країна внаслідок російської агресії, а також про створення міжнародного реєстру для реєстрації задокументованих доказів збитків, втрат чи шкоди, завданих усім зацікавленим фізичним та юридичним особам і державі Україна внаслідок протиправних дій російської федерації.

Рішення Генасамблеї підтримали 94 країни, проти проголосували 14 делегацій, ще 73 держави утрималися. Така консолідована позиція міжнародної спільноти — це чергове свідчення категоричного засудження військового вторгнення росії на територію України та чіткий меседж про те, що агресор обов’язково заплатить за свої злочинні дії, компенсувавши завдані Україні та її громадянам збитки.

Зауважимо, що рішення Генасамблеї мають рекомендаційний характер, на відміну від резолюцій Ради Безпеки ООН, обов’язкових для виконання всіма країнами-членами Організації Об’єднаних Націй. Радбез, нагадаємо, це ключовий орган ООН, який опікується питаннями підтримки міжнародного миру та безпеки, виявляє загрози та здійснює кроки для запобігання актам агресії. Втім наявність у росії право вето у цієї інституції фактично блокує можливість ухвалення будь-яких важливих і обов’язкових для виконання рішень. 

Водночас той факт, що резолюцію Генасамблеї підтримала більшість членів ООН свідчить про готовність держав, які раніше вже застосували до країни-агресорки санкції, «знерухомивши» її активи, скерувати ці кошти для повоєнної відбудови України в рамках роботи міжнародного механізму відшкодування збитків.